TP-Link TL-WA855RE 300Mbps Wi-Fi Range Extender (White) - V2.0
- Boosts your existing Wi-Fi coverage to deliver fast and reliable wired and wireless connectivity
- External antennas for faster and more reliable Wi-Fi
- Supports AP mode which creates a new Wi-Fi Access point
- Easily expand wireless coverage at a push of the Range Extender button
- Set the Power Schedule for the range extender for power-saving
- Tether App allows easy access and management with your mobile devices remotely
- Works with any Wi-Fi router or wireless access point
- StockCode: 8TPTLWA855REV2
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Type | Network repeater |
| Data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows 98SE, Windows NT, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna type | External |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi data rate (max) | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, 152-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Product colour | White |
| Housing material | Plastic |
| Reset button | Yes |
| Certification | CE, FCC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 3 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Width | 52 mm |
| Depth | 34 mm |
| Height | 65 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Package type | Box |
| Package width | 156.5 mm |
| Package depth | 101.5 mm |
| Package height | 89 mm |
| Package weight | 200 g |
| Compliance certificates | RoHS |
Product Information
| Brand | N/S |
| Type | Hubs & Switches |
Description
Expand Your Wi-Fi Coverage 300Mbps Wi-Fi Range Extender Compact. Strong. Despite its compact size, it may be hard to ignore the TL-WA855RE due to the truly impressive way that it projects Wi-Fi access into the areas of your home that your standard router simply cannot reach. The TL-WA855RE supports wireless speeds of up to 300Mbps and keeps all of your favorite devices running as fast as possible. As Powerful As You Expect The two external antennas with MIMO technology help set the TL-WA855RE apart from the rest. MIMO technology enhances your network by dramatically increasing wireless speeds and the two external antennas ensure that a stable wireless signal reaches you where you need it most. Effortless Network Expansion Two Simple Taps and You are Ready to Connect Just press the WPS button on your router, then press the Range Extender button on TL-WA855RE to begin enjoying simple, expanded Wi-Fi. Selectable Work Modes Repeater When Router Fails You The TL-WA855RE works as a repeater to save you from poor signal by expanding your router’s network coverage to the primary "dead zones". Selectable Work Modes Access Point For A New Network When TL-WA855RE works in AP Mode, it turns Ethernet port into your own personal Wi-Fi hotspot to create a new network. Easy Monitoring and Remote Control Tether is an intuitive app that allows users to conveniently monitor the state of your range extender, controlling its functions and altering its settings from any compatible mobile device remotely.