‹ Prev
Next ›
TP Link AC1200 Wireless 4 Port MU MIMO Gigabit Ethernet Router Black
Non-Returnable
- AC1200 Dual-Band Wi-Fi - 867 Mbps at 5 GHz and 300 Mbps at 2.4 GHz band
- MU-MIMO Technology - Simultaneously transfers data to multiple devices for 2x faster performance
- Boosted Coverage - Four external antennas equipped with Beamforming technology extend and concentrate the Wi-Fi signals
- Access Point Mode - Supports AP Mode to transform your wired connection into wireless network
- Easy Setup - Set up your Wi-Fi in minutes with TP-Link Tether app
£46.09
Inc. VAT £55.31
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Dimensions | 215x117x32mm |
| Data Rates | Up to 867Mbps (5GHz) |
| External Antennas | 4 Fixed Omni Directional Antennas |
| Dual Band | 2.4GHz / 5GHz |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Manufacturer | TP-Link |
| Protocol | IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz, IEEE 802.11n/b/g 2.4 GHz |
| Number of Ports | 1x Gigabit WAN Port, 4x Gigabit LAN Ports |
| Wired/Wireless | Wireless |
Product Information
| Brand | TP-Link |
| Type | Bridges & Routers |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.