- Supports 802.11ac standard
- Simultaneous 2.4GHz 300 Mbps and 5GHz 867 Mbps connections for 1200 Mbps of total available bandwidth
- 4 external antennas provide stable wireless connections and optimal coverage
- Easy network management at your fingertips with TP-Link Tether
- Supports IGMP Proxy/Snooping, Bridge and Tag VLAN to optimise IPTV streaming
- Supports Access Point mode to create a new Wi-Fi access point
- StockCode: 8TPARCHERC50
<
>
TP-Link Archer C50 wireless router Fast Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Dual Band | 2.4GHz / 5GHz |
| External Antennas | 4 |
| Dimensions | 229.9x144.2x36.9mm |
| Data Rates | Up to 867Mbps (5GHz) |
| Manufacturer | TP-Link |
| Number of Ports | 1x 10/100 Mbps WAN Port, 4x 10/100 Mbps LAN Ports |
| Protocol | IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz, IEEE 802.11n/b/g 2.4 GHz |
| Wired/Wireless | Wireless |
Product Information
| Brand | TP-Link |
| Type | Bridges & Routers |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
