‹ Prev
Next ›
Tray Trolley; 2 Deep Shelves; Swivel (x4 Braked) Castors; Stainless Steel; 100kg; Silver
Non-Returnable
- Capacity 100kg
- 201 grade stainless steel - hygienic and easy to clean
- Tray L x W x H: 775 x 400 x 100mm
- Overall L x W x H: 837 x 443 x 895mm
- On four 100mm dia. swivel braked non-marking castors
- Weight 14kg
- Self assembly required
£246.40
Inc. VAT £295.68
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 443x837x895mm |
| Maximum Load | 100kg |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Tyre Type | Non-marking Rubber |
| Style | 2-Tier |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Weight | 14kg |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Trolleys |
Description
Capacity kg: 100.
Dimensions: H x W x L mm: 895 x 443 x 837.
GTIN: 5052105582856.
Height mm: 895.
Length mm: 837.
No. of Shelves: 2.
No. of Wheels: 4.
Overall Height mm: 895.
Overall Length mm: 837.
Overall Width mm: 443.
Shelves Material: Stainless steel.
Tray Length mm: 775.
Tray Width mm: 400.
Weight kg: 14.
Wheel Brakes: Yes.
Wheel Diameter mm: 100.
Wheel Type: Swivel non-marking castors..
Width mm: 443.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.