Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric, Bonded Leather & Mesh |
| Country of Origin | China |
| Base Finish | Chrome |
| Back/Seat Action | Lock Tilt |
| Back Width | 460mm |
| Back Type | High |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Adjustable Headrest | No |
| Back Height | 670mm |
| Chair Colour | Black/Chrome |
| Dimensions | 490x500x470-570mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Type of Arm | Fixed |
| Warranty | 1 Year |
| Style | Mesh |
| Seat Depth | 500mm |
| Seat Height | 470-570mm |
| Seat Colour | Black |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Slide | No |
| Weight | 20kg |
| With Headrest | No |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Trexus |
| Type | Office Chairs |
Description
A marvellous mix of mesh, leather and chrome. Vegalite's big dimensions, comfort features and eye-appeal make a big impact in any workplace
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.