‹ Prev
Next ›
Vulcan® Long Fork Pallet Truck; Fork Length mm: 1800; Width Over Forks mm: 685; 2000kg; Steel; Orange
Non-Returnable
- Conform to EN 1757-2
- 3 position trigger (lift, lower & neutral) with a comfortable rubber gripped handle
- Mobile on 200mm nylon steering wheels & 85mm nylon front rollers
£811.15
Inc. VAT £973.38
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 685x1800mm |
| Fork Height | 85-200mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Maximum Load | 2000kg |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Vulcan® |
| Type | Trucks |
Description
Conform to EN 1757-2
3 position trigger (lift, lower & neutral) with a comfortable rubber gripped handle
Mobile on 200mm nylon steering wheels & 85mm nylon front rollers
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.