‹ Prev
Next ›
Vulcan® Low Profile Pallet Truck; Fork Length mm: 1100; Width Over Forks mm: 540; 2000kg; Steel; Orange
Non-Returnable
- Conform to EN 1757-2
- Manufactured to the recognised GS standard
- Ideal for moving crates, vending machines, appliances etc
- Mobile on 180 x 50mm red polyurethane steering wheels & 50 x 70mm tandem front rollers
£695.80
Inc. VAT £834.96
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 540x1150mm |
| Fork Height | 55-165mm |
| Fork Size | 160x1100mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Maximum Load | 2000kg |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Vulcan® |
| Type | Trucks |
Description
Conform to EN 1757-2
Manufactured to the recognised GS standard
Ideal for moving crates, vending machines, appliances etc.
Mobile on 180 x 50mm red polyurethane steering wheels & 50 x 70mm tandem front rollers
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.