‹ Prev
Next ›
Vulcan® Manual Straddle Stacker; Fork Length mm: 915; Raised Fork Height mm: 2000; 1000kg; Steel; Black/Orange
Non-Returnable
- Conform to EN 1757-2
- Manual push/electric lift
- Load centre: 600 mm
- Turning radius: 1350mm
- Adjustable forks & straddle legs giving an overall width of: 1100 to 1380 mm
- Mobile on 180 mm steering wheels with foot guards & 100 mm load wheels
- 12v 150 Ah battery with built-in automatic charger
- Fork Width mm: 220 to 850
£4,269.85
Inc. VAT £5,123.82
Product Details
General Information
| Colour | Black/Orange |
| Fork Height | 75-2000mm |
| Fork Size | 220/850x915mm |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 850x1550x2020mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Maximum Load | 1000kg |
| Powered | Yes |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Vulcan® |
| Type | Trucks |
Description
Conform to EN 1757-2
Manual push/electric lift
Load centre: 600 mm
Turning radius: 1350mm
Adjustable forks & straddle legs giving an overall width of: 1100 to 1380 mm
Mobile on 180 mm steering wheels with foot guards & 100 mm load wheels
12v 150 Ah battery with built-in automatic charger
Fork Width mm: 220 to 850
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.