‹ Prev
Next ›
Vulcan® Single Scissor Lift Table; Platform Size W x D mm: 850 x 500; 500kg; Steel; Blue
Non-Returnable
- Comply to EN 1570 :2011
- These units are elevated by pump action foot pedal & lowered by hand operated release trigger
- Mobile on 2 fixed & 2 swivel braked castors with wheel guards
- Wheels - 125 x 40mm Polyurethane Castor
£660.55
Inc. VAT £792.66
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 500x850x280/880mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Maximum Load | 500Kg |
| Platform Size | 850x500mm |
| Lifting Height | 880mm |
| Lowered Height | 280mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| With Castors | Yes |
Product Information
| Brand | Vulcan® |
| Type | Lifting Tables |
Description
Comply to EN 1570 :2011
These units are elevated by pump action foot pedal & lowered by hand operated release trigger
Mobile on 2 fixed & 2 swivel braked castors with wheel guards
Wheels - 125 x 40mm Polyurethane Castor
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.