Product Details
General Information
| Size | 1200x900mm |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 1200x18x900mm |
| Colour | Red |
| Board Surface | Tempered Glass |
| Board Type | Magnetic Board |
| Frame | Frameless |
| Manufacturer | Sigel |
| Suitable Markers | Chalk Markers |
| Warranty | 25 Year Guarantee |
| Weight | 14.99kg |
Product Information
| Brand | Artverum |
| Type | Glass Board |
Description
As an agile tool, the large magnetic glass boards are ideal for creative brainstorming sessions and contemporary work methods such as Scrum, Kanban, Design Thinking and much more besides. The magnetic glass board in 120 x 90 cm format in red is the perfect setting for your ideas and eye-catching on any wall.
Box contents: 1x Glass whiteboard, screws, anchors for solid walls, mounting instructions incl. drilling template, 2 extra-strong SuperDym magnets GL705 (silver, cube design)
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.