‹ Prev
Next ›
Weigh Reactive Steps - 4 Tread - Anti Slip - Blue
Non-Returnable
- Tubular steel with sturdy handrails for support
- Anti-slip treads (550W x 200D)
- 5 x spring loaded castors which lowers the unit when weight is applied
- Kick board to support the users safety
- Maximum load capacity of 150kg
£408.70
Inc. VAT £490.44
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions | 600x870x1755mm |
| Country of Origin | UK |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 4 Tread |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Tread Size | 550x200mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Climb-It® |
| Type | Ladders |
Description
These Climb-It® Weight Reactive Steps are manufactured from a strong tubular steel.
This range has anti-slip treads to ensure the user has efficient grip.
The domed feet have spring loaded castors which engage or disengage, depending on whether or not weight is applied.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.