‹ Prev
Next ›
Working Steps - 3 Tread
Non-Returnable
- Big Steps, Bigger Confidence: Spacious 250 x 550mm non-slip step
- Smooth Moves: Pull wheels for effortless mobility, plus stabilizing feet
- Safety Embraced: Guardrail and handrail elevate your work´s security
- Tackle with Ease: Handles hefty loads up to 150kg
- Your Stability Partner: Stability, mobility, and safety in one package
£576.65
Inc. VAT £691.98
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Turkey |
| Dimensions | 580x933x1680mm |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 3 Tread |
| Platform Height | 750mm |
| Platform Size | 550x250mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Standards | EN 131 |
| Tread Size | 250x550mm |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Weight | 20.5kg |
Product Information
| Brand | Climb-It |
| Type | Ladders |
Description
Large step with 250 x 550mm non-slip surface Pull wheels for easy manoeuvrability & large feet for extra stability Guardrail & handrail for increased safety Maximum load capacity of 150kg
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.