7% Off
‹ Prev
Next ›
Xerox Black High Capacity Toner Cartridge 3k pages for B205 / B210/ B215 - 106R04347
- Works with Original
- Xerox
- B: B210 - B205 - B205V - B215
- Laser Printer: B205 - B210 - B215
- Xerox
- SPECIFICATION: Genuine Xerox Part: 106R04346 ; Page Yield: 1500 Pages.
- RELIABLE: Compatible toners may risk breakdown, poor colours and reduced page yields. Print with Genuine Xerox Toners for spot-on results, vibrant colours and sharp edges.
- OPTIMAL: Original Xerox cartridges made by Xerox for Xerox® B205 Multifunction Printer/B210 Printer/B215 Multifunction Printer printers and work straight out of the box. Your printer reads the chip, you press 'Start' and it starts working.
- HIGH PERFORMANCE: Xerox Genuine cartridges are made for Xerox printers to work at their best. Independent testing proved Genuine Xerox Supplies to be more reliable and deliver up to 27' higher page yields than non-genuine alternatives.
- STATE OF THE ART: Made in factories conforming to some of the most stringent international health, safety and sustainability standards.
£79.68
RRP: £85.74
Inc. VAT £95.61
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Xerox |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Xerox B205 Multifunction Printer Xerox B210 Printer Xerox B215 Multifunction Printer |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1500 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China |
| Package width | 167.6 mm |
| Package depth | 94 mm |
| Package height | 335.3 mm |
| Package weight | 860 g |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Package dimensions (W x D x H) | 167.6 x 94 x 335.3 mm (6.6 x 3.7 x 13.2") |
| Package weight (imperial) | 0.862 kg (1.9 lbs) |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Xerox Genuine Xerox® B205 Multifunction Printer/B210 Printer/B215 Multifunction Printer Black Standard capacity Toner Cartridge (1500 Pages) - 106R04346 is specially formulated and tested to provide the best image quality and most reliable printing you can count on page after page. Xerox Genuine Supplies and Xerox equipment are made for each other. Accept no imitations. Compatible toners may risk breakdown of Xerox printers and result in poor print quality and weak colours. With over 75 years' experience, Genuine Xerox Supplies are something you can rely on.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.