7% Off
‹ Prev
Next ›
Xerox Black High Capacity Toner Cartridge 8k pages for 3330 WC3335/WC3345 - 106R03622
- Works with Original
- Xerox
- Laser Printer: WorkCentre 3335 - Phaser 3330 - WorkCentre 3345
- Phaser: 3330DN - 3330
- WorkCentre: 3345DNi - 3335 - 3345 - 3335DNi
- Xerox
- SPECIFICATION: Genuine Xerox Part: 106R03622 ; Page Yield: 8500 Pages.
- RELIABLE: Compatible toners may risk breakdown, poor colours and reduced page yields. Print with Genuine Xerox Toners for spot-on results, vibrant colours and sharp edges.
- OPTIMAL: Original Xerox cartridges made by Xerox for Phaser® 3330, WorkCentre® 3300 Series printers and work straight out of the box. Your printer reads the chip, you press 'Start' and it starts working.
- HIGH PERFORMANCE: Xerox Genuine cartridges are made for Xerox printers to work at their best. Independent testing proved Genuine Xerox Supplies to be more reliable and deliver up to 27% higher page yields than non-genuine alternatives.
- STATE OF THE ART: Made in factories conforming to some of the most stringent international health, safety and sustainability standards.
£257.95
RRP: £277.55
Inc. VAT £309.54
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Xerox |
| Compatibility | Phaser 3330 WorkCentre 3300 Series |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 8500 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Package width | 200.9 mm |
| Package depth | 349.8 mm |
| Package height | 158.7 mm |
| Package weight | 2.04 kg |
| Package type | Box |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Package dimensions (W x D x H) | 200.9 x 349.8 x 158.8 mm (7.91 x 13.8 x 6.25") |
| Package weight (imperial) | 2.04 kg (4.5 lbs) |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Xerox Genuine Phaser® 3330, WorkCentre® 3300 Series Black High capacity Toner Cartridge (8500 Pages) - 106R03622 is specially formulated and tested to provide the best image quality and most reliable printing you can count on page after page. Xerox Genuine Supplies and Xerox equipment are made for each other. Accept no imitations. Compatible toners may risk breakdown of Xerox printers and result in poor print quality and weak colours. With over 75 years' experience, Genuine Xerox Supplies are something you can rely on.