48% Off
‹ Prev
Next ›
Xerox Everyday Remanufactured For HP CF410X 410X Black Laser Toner 006R03551
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45% compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World Alliance® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
£89.14
RRP: £170.59
Inc. VAT £106.97
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Compatible |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Color LaserJet Pro MFP M477 LaserJet Pro MFP M377 Pro M452 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 6500 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Replacement for | HP 410X |
| OEM code | CF410X |
| Country of origin | Netherlands |
| Operating temperature (T-T) | 17 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 35 - 85% |
| Weight | 819 g |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Package type | Box |
| Certification | RoHS, REACH SVHC,CE MARK STMC, ISO 9001 |
| Harmonized System (HS) code | 8443.99.1000 |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.