31% Off
‹ Prev
Next ›
Xerox Everyday Toner For CE343A/CE273A/CE743A Magenta Laser Toner 006R04150
- Works with Compatible
- HP
- Laser Printer: LaserJet Enterprise 700 color M775z+ - LaserJet Enterprise 700 color MFP M775f - LaserJet Color MFP M775z - Color LaserJet Managed MFP M775zm - LaserJet Color MFP M775z+ - LaserJet Enterprise 700 color M775f - LaserJet Enterprise 700 color MFP M775dn - LaserJet Enterprise 700 color MFP M775z - LaserJet Enterprise 700 color MFP M775z+ - Color LaserJet Managed MFP 775fm - LaserJet Enterprise 700 color M775dn - LaserJet Enterprise 700 color M775z - LaserJet Color MFP M775f - LaserJet Color MFP M775dn
- HP
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45' compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World AllianceĀ® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
£150.84
RRP: £219.78
Inc. VAT £181.01
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Compatible |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Color LaserJet CP5225 Color LaserJet CP5525 Color LaserJet Enterprise M750 Color LaserJet M775 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 16000 pages |
| Colour toner page yield | 16000 pages |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Replacement for | HP CE343A/CE273A/CE743A |
| OEM code | CE343A/CE273A/CE743A |
| Country of origin | China |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 540 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 2.46 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.