31% Off
‹ Prev
Next ›
Xerox Everyday Toner For CE411A Cyan Laser Toner 006R03804
- Works with Compatible
- HP
- Laser Printer: LaserJet Pro 300 color MFP M375nw - LaserJet Pro 400 color M475dw - LaserJet Pro 400 color MFP M475dw - LaserJet 400 Color MFP M475DN - LaserJet Pro 400 color M451dw - LaserJet Pro 400 color M451nw - LaserJet Pro 300 color M351a - LaserJet Pro 300 color M375nw - LaserJet Pro 400 color M451dn - LaserJet Pro 400 color M475 - LaserJet Pro 400 color M475dn - LaserJet Pro 300 Color M375nw - LaserJet Pro 400 Color M451dn - LaserJet Pro 400 Color M475dw - LaserJet Pro 400 Color M451nw - LaserJet Pro 400 color MFP M475dn - LaserJet Pro 400 Color M451dw - LaserJet Pro 300 Color M351a
- HP
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45' compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World AllianceĀ® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
£36.96
RRP: £53.87
Inc. VAT £44.35
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Compatible |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | LaserJet Pro 300 M351 Color LaserJet M375MFP Color LaserJet M451 Color LaserJet M475 MFP |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2600 pages |
| Colour toner page yield | 2600 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CE411A |
| Country of origin | China |
| Package width | 115 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 860 g |
| Print technology | Laser printing |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Package dimensions (W x D x H) | 110 x 320 x 110 mm (4.33 x 12.6 x 4.33") |
| Package weight (imperial) | 0.875 kg (1.93 lbs) |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.