30% Off
‹ Prev
Next ›
Xerox Everyday Toner For CF259A Black Laser Toner 006R04418 (3000pp)
- Works with Compatible
- HP
- Laser Printer: LaserJet Pro M404dn - LaserJet Pro MFP M428fdn - LaserJet Enterprise MFP M430f - LaserJet Pro M304a - LaserJet Pro M404n - LaserJet Pro M428fdw - LaserJet Pro MFP M428dw - LaserJet Enterprise M430f - LaserJet Pro M404dw - LaserJet Pro M428dw - LaserJet Pro MFP M428fdw - LaserJet Enterprise M406dn - LaserJet Pro M428fdn - LaserJet Pro M404d
- HP
- MEANINGFUL COST SAVINGS: Save 50-60' compared to originals
- QUALITY YOU CAN COUNT ON: Page after page of vibrant, true-to-life colours, deep blacks, and crisp fine-line detail
- UNMATCHED COMPATIBILITY: A broad portfolio covering HP, Brother and several other major brands and popular models
- LIFETIME PROTECTION: We've got you covered with a free replacement cartridge in the unlikely event of an issue
- HASSLE-FREE RECYCLING: Recycle used supplies via the Xerox Supplies Recycling Program
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45' compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World AllianceĀ® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
£65.14
RRP: £93.47
Inc. VAT £78.17
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Compatible |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | LaserJet Pro M304 LaserJet Pro M404 LaserJet Pro MFP M428 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 3000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Replacement for | CF259A |
| OEM code | CF259A |
| Country of origin | China |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 325 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 1.08 kg |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.