31% Off
‹ Prev
Next ›
Xerox Everyday Toner For CF279A Black Laser Toner 006R03644
- Works with Compatible
- HP
- Laser Printer: LaserJet Pro M26nw - LaserJet Pro MFP M26a - LaserJet Pro M12w - LaserJet Pro M26a - LaserJet Pro M12a - LaserJet Pro MFP M26nw
- HP
- MEANINGFUL COST SAVINGS: Save 50-60' compared to originals
- QUALITY YOU CAN COUNT ON: Page after page of vibrant, true-to-life colours, deep blacks, and crisp fine-line detail
- UNMATCHED COMPATIBILITY: A broad portfolio covering HP, Brother and several other major brands and popular models
- LIFETIME PROTECTION: We've got you covered with a free replacement cartridge in the unlikely event of an issue
- HASSLE-FREE RECYCLING: Recycle used supplies via the Xerox Supplies Recycling Program
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45' compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World AllianceĀ® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
£21.18
RRP: £30.87
Inc. VAT £25.42
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Compatible |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | LaserJet Pro M12 LaserJet Pro MFP M26 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1000 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF279A |
| Country of origin | China |
| Package width | 115 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 750 g |
| Print technology | Laser printing |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Package dimensions (W x D x H) | 109.2 x 320 x 109.2 mm (4.3 x 12.6 x 4.3") |
| Package weight (imperial) | 0.816 kg (1.8 lbs) |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.