Third Off
‹ Prev
Next ›
Xerox Everyday Toner For HP W2211A 207A Cyan Laser Toner 006R04193 (1250pp)
- Works with Compatible
- HP
- Laser Printer: Color LaserJet Pro M255nw - Color LaserJet Pro M283fdw - Color LaserJet Pro M255dw - Color LaserJet Pro M282nw - Color LaserJet Pro M283fdn - Color LaserJet Pro MFP M282nw - Color LaserJet Pro MFP M283fdn - Color LaserJet Pro MFP M283fdw
- HP
- MEANINGFUL COST SAVINGS: Save 50-60' compared to originals
- QUALITY YOU CAN COUNT ON: Page after page of vibrant, true-to-life colours, deep blacks, and crisp fine-line detail
- UNMATCHED COMPATIBILITY: A broad portfolio covering HP, Brother and several other major brands and popular models
- LIFETIME PROTECTION: We've got you covered with a free replacement cartridge in the unlikely event of an issue
- HASSLE-FREE RECYCLING: Recycle used supplies via the Xerox Supplies Recycling Program
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45' compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World AllianceĀ® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
£46.74
RRP: £69.39
Inc. VAT £56.09
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Compatible |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Color LaserJet Pro M255 Color LaserJet Pro MFP M282 Color LaserJet Pro MFP M283 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1250 pages |
| Colour toner page yield | 1250 pages |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Replacement for | W2211A |
| OEM code | W2211A |
| Country of origin | China |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 740 g |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.