31% Off
‹ Prev
Next ›
Xerox Everyday Toner For Q5942A/Q1338A Black Laser Toner 006R03662
- Works with Compatible
- HP
- Laser Printer: LaserJet 4350n - LaserJet 4350tn - LaserJet 4350 - LaserJet 4350dtnsl - LaserJet 4250dtnsl - LaserJet 4250n - LaserJet 4250tn - LaserJet 4250 - LaserJet 4250dtn - LaserJet 4350dtn
- HP
- MEANINGFUL COST SAVINGS: Save 50-60' compared to originals
- QUALITY YOU CAN COUNT ON: Page after page of vibrant, true-to-life colours, deep blacks, and crisp fine-line detail
- UNMATCHED COMPATIBILITY: A broad portfolio covering HP, Brother and several other major brands and popular models
- LIFETIME PROTECTION: We've got you covered with a free replacement cartridge in the unlikely event of an issue
- HASSLE-FREE RECYCLING: Recycle used supplies via the Xerox Supplies Recycling Program
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45' compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World AllianceĀ® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
£59.72
RRP: £86.99
Inc. VAT £71.66
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Compatible |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | LaserJet 4200 LaserJet 4240 LaserJet 4250 LaserJet 4350 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 10000 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | Q5942A/ Q1338A |
| Country of origin | China |
| Package width | 290 mm |
| Package depth | 345 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package weight | 2.31 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Package dimensions (W x D x H) | 172.7 x 342.9 x 289.6 mm (6.8 x 13.5 x 11.4") |
| Package weight (imperial) | 2.59 kg (5.7 lbs) |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.