7% Off
‹ Prev
Next ›
Xerox Yellow Standard Capacity Toner Cartridge 1k pages for WC6027 WC6025 6022 6020 - 106R02758
- Works with Original
- Xerox
- Phaser: 6020VBI - Phaser 6022 Ni - 6020 - Phaser 6020 Bi - 6022
- WorkCentre: 6025 - WorkCentre 6025 Vbi - 6027 - WorkCentre 6027 VNI - WorkCentre 6025 Bi - WorkCentre 6027 Ni
- Laser Printer: WorkCentre 6027 - WorkCentre 6025 - Phaser 6020 - Phaser 6022
- Xerox
- SPECIFICATION: Genuine Xerox Part: 106R02758 ; Page Yield: 1000 Pages.
- RELIABLE: Compatible toners may risk breakdown, poor colours and reduced page yields. Print with Genuine Xerox Toners for spot-on results, vibrant colours and sharp edges.
- OPTIMAL: Original Xerox cartridges made by Xerox for Phaser® 6020?/?6022, WorkCentre® 6025?/?6027 printers and work straight out of the box. Your printer reads the chip, you press 'Start' and it starts working.
- HIGH PERFORMANCE: Xerox Genuine cartridges are made for Xerox printers to work at their best. Independent testing proved Genuine Xerox Supplies to be more reliable and deliver up to 27% higher page yields than non-genuine alternatives.
- STATE OF THE ART: Made in factories conforming to some of the most stringent international health, safety and sustainability standards.
£76.18
RRP: £81.97
Inc. VAT £91.41
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Xerox |
| Compatibility | Phaser 6020 Phaser 6022 WorkCentre 6025 WorkCentre 6027 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 1000 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China |
| Package width | 57.1 mm |
| Package depth | 184.1 mm |
| Package height | 76.2 mm |
| Package weight | 110 g |
| Certification | ISO/IEC 19798 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Package dimensions (W x D x H) | 57.1 x 184.2 x 76.2 mm (2.25 x 7.25 x 3") |
| Package weight (imperial) | 0.113 kg (0.25 lbs) |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Xerox Genuine Phaser® 6020?/?6022, WorkCentre® 6025?/?6027 Yellow Standard capacity Toner Cartridge (1000 Pages) - 106R02758 is specially formulated and tested to provide the best image quality and most reliable printing you can count on page after page. Xerox Genuine Supplies and Xerox equipment are made for each other. Accept no imitations. Compatible toners may risk breakdown of Xerox printers and result in poor print quality and weak colours. With over 75 years' experience, Genuine Xerox Supplies are something you can rely on.