7% Off
‹ Prev
Next ›
Xerox Yellow Standard Capacity Toner Cartridge 2k pages - 006R04359
- Works with Original
- Xerox
- Laser Printer: C315 - C310
- C: C315V
- Xerox
- SPECIFICATION: Genuine Xerox Part: 006R04359 ; Page Yield: 2000 Pages.
- RELIABLE: Compatible toners may risk breakdown, poor colours and reduced page yields. Print with Genuine Xerox Toners for spot-on results, vibrant colours and sharp edges.
- OPTIMAL: Original Xerox cartridges made by Xerox for Xerox® C310 Color Printer/C315 Color Multifunction Printer printers and work straight out of the box. Your printer reads the chip, you press 'Start' and it starts working.
- HIGH PERFORMANCE: Xerox Genuine cartridges are made for Xerox printers to work at their best. Independent testing proved Genuine Xerox Supplies to be more reliable and deliver up to 27' higher page yields than non-genuine alternatives.
- STATE OF THE ART: Made in factories conforming to some of the most stringent international health, safety and sustainability standards.
£93.54
RRP: £100.65
Inc. VAT £112.25
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Xerox |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Xerox C310 Colour Printer Xerox C315 Colour Multifunction Printer |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 0 pages |
| Colour toner page yield | 2000 pages |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China, Mexico |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 141 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package weight | 230 g |
| Package type | Box |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Package dimensions (W x D x H) | 102.1 x 141 x 71.9 mm (4.02 x 5.55 x 2.83") |
| Package weight (imperial) | 0.227 kg (0.5 lbs) |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Xerox Genuine Xerox® C310 Color Printer/C315 Color Multifunction Printer Yellow Standard capacity Toner Cartridge (2000 Pages) - 006R04359 is specially formulated and tested to provide the best image quality and most reliable printing you can count on page after page. Xerox Genuine Supplies and Xerox equipment are made for each other. Accept no imitations. Compatible toners may risk breakdown of Xerox printers and result in poor print quality and weak colours. With over 75 years' experience, Genuine Xerox Supplies are something you can rely on.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.