‹ Prev
Next ›
XET Remanufactured Xerox Everyday For Kyocera TK5140K Black Laser Toner 006R04801
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45' compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World AllianceĀ® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
£60.22
Inc. VAT £72.26
Product Details
General Information
| Type | Compatible |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Kyocera |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Kyocera ECOSYS M6530cdn Kyocera ECOSYS P6130cdn |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 7000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | TK-5140K |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Netherlands |
| Weight | 610 g |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 390 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 600 g |
| Package type | Box |
| Doesn't contain | SVHC |
| Certification | RoHS, REACH SVHC, STMC, ISO 9001 |
| Maximum number of stacking cartons | 960 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 15 pc(s) |
| Products per pallet layer | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 16 pc(s) |
Product Information
| Brand | Everyday Toner from Xerox |
| Type | Toner |
Description
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.