‹ Prev
Next ›
Beeswift Heavyweight Drivers Trousers Black 28T
- 9oz 65% Polyester
- 35% Cotton
- 7 Belt loops
- Metal button waist fastening
- No. 5 YKK brass zip
- 2 front pleats
- 2 side hip pockets
- Singular pleated leg pocket with stud flap
- 2 rear pockets with stud closure
- 1 rear rule pocket
Select Product Options
Colour: Black
Size: 28T
£31.20
Inc. VAT £37.44
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | 28T |
| Fabric | 65% Polyester/35% Cotton |
| Fabric Colour | Black |
| Fabric Weight | 9oz |
| Country of Origin | Pakistan |
| Dimensions | 250x250x40mm |
| Gender | Unisex |
| Leg Length | Tall |
| Material | Blend |
| Manufacturer | Beeswift |
| Waist Size | 28in |
Product Information
| Brand | Beeswift |
Description
* 9oz 65% Polyester, 35% Cotton* 7 Belt loops* Metal button waist fastening* No. 5 YKK brass zip* 2 front pleats* 2 side hip pockets * Singular pleated leg pocket with stud flap* 2 rear pockets with stud closure* 1 rear rule pocket* Knee pad pockets
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.