‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus II Lever Task Operator Chair Black Bonded Leather With Height Adjustable Arms With High Rise Draughtsman Kit
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Twin lever mechanism for gas lift and backrest tilt control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrest
- Optional High Rise Draughtsman kit
- StockCode: 42069DY
Select Product Options
Colour: Black Leather
Arms: With Height Adjustable Arms
£575.84
Inc. VAT £691.01
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Bonded Leather |
| Chair Colour | Black |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 440mm |
| Back Height | 530-560mm |
| Back Colour | Black |
| Dimensions | 600x600x1090mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Colour | Black |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 430-550mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 10.2kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 2 is an everyday operator chair suited to all environments - from call centres to the home office. The backrest can be reclined and locked in any position or be used for permanent contact and support. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.