‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus II Mesh Chair Blue Adjustable Arms Hi Rise Kit KC0270
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured mesh backrest
- Twin lever mechanism for gas lift and backrest tilt control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrest
- Optional High Rise Draughtsman kit
Select Product Options
Colour: Blue Fabric
Arms: With Height Adjustable Arms
Draughtsman Kit: With Draughtsman Kit
£719.80
Inc. VAT £863.76
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Width | 440mm |
| Back Type | Medium |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Backrest |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 500-540mm |
| Chair Colour | Blue |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 600x600x1070mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 610-860mm |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Colour | Blue |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 11kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 2 is an everyday operator chair suited to all environments - from call centres to the home office. The backrest can be reclined and locked in any position or be used for permanent contact and support. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.