‹ Prev
Next ›
Ergo Click Plus Black Mesh with Headrest
Non-Returnable
- Designer mesh or fabrimesh finish
- Multi functional synchronised tilt mechanism
- Auto adjusting lumbar support
- Seat slide included
- Split backrest design
- Ratchet adjustable arms and backrest
- 5D soft padded armrests
- Adjustable headrest
- Chrome robust frame and 5 star base
- StockCode: 59560DY
Select Product Options
Colour: Black Mesh
£1,552.84
Inc. VAT £1,863.41
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh |
| Chair Colour | Black/Chrome |
| Back Type | High |
| Back Width | 490mm |
| Back/Seat Action | Synchro Tilt |
| Base Finish | Chrome |
| Back Height | 720-820mm |
| Adjustable Headrest | Yes |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 645x640x1150mm |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Headrest Type | Fixed |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Headrest | Yes |
| With Arms | Adjustable Arms |
| Weight | 19kg |
| Seat Depth | 440-470mm |
| Seat Slide | Yes |
| Seat Height | 565-535mm |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Type of Arm | Multi |
| Warranty | 5 Year Mechanical/2 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
Posture excellence is achieved by the Ergo Click Plus with its fly by wire technology that puts key adjustments at your fingertips. The Ergo Click sets new standards in design and posture support.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.