‹ Prev
Next ›
Ergo Click Plus Black FabriMesh With Headrest
Non-Returnable
- Designer mesh or fabrimesh finish
- Multi functional synchronised tilt mechanism
- Auto adjusting lumbar support
- Seat slide included
- Split backrest design
- Ratchet adjustable arms and backrest
- 5D soft padded armrests
- Adjustable headrest
- Chrome robust frame and 5 star base
- StockCode: 59553DY
Select Product Options
Colour: Black Fabrimesh
£1,552.84
Inc. VAT £1,863.41
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Back/Seat Action | Synchro Tilt |
| Back Type | High |
| Back Width | 490mm |
| Base Finish | Chrome |
| Back Height | 720-820mm |
| Adjustable Headrest | Yes |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Chair Colour | Black/Chrome |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 645x640x1150mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 135kg |
| Headrest Type | None |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 20kg |
| With Headrest | Yes |
| With Arms | Yes |
| Warranty | 2 Year |
| Type of Arm | Multi |
| Style | Operator/Task |
| Seat Depth | 440-470mm |
| Seat Slide | Yes |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 565-535mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
Posture excellence is achieved by the Ergo Click Plus with its fly by wire technology that puts key adjustments at your fingertips. The Ergo Click sets new standards in design and posture support.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.