15% Off
‹ Prev
Next ›
HP 963XL Yellow High Yield Ink Cartridge 23ml for HP OfficeJet Pro 9010/9020 series - 3JA29AE
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: OfficeJet Pro 9022 - OfficeJet Pro 9022e - OfficeJet Pro 9025 - OfficeJet Pro 9022 All-in-One - OfficeJet Pro 9015 All-in-One - OfficeJet Pro 9025 All-in-One - OfficeJet Pro 9014 - OfficeJet Pro 9014e - OfficeJet Pro 9015e - OfficeJet Pro 9019 - OfficeJet Pro 9025e - OfficeJet Pro 9010 - OfficeJet Pro 9010e - OfficeJet Pro 9012e - OfficeJet Pro 9015 - OfficeJet Pro 9016 - OfficeJet Pro 9019e - OfficeJet Pro 9020 - OfficeJet Pro 9014 All-in-One - OfficeJet Pro 9012 All-in-One - OfficeJet Pro 9012 - OfficeJet Pro 9020 All-in-One - OfficeJet Pro 9010 All-in-One - OfficeJet Pro 9016 All-in-One
- OfficeJet: Pro 9010
- HP
- Original HP 963XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 963 ink cartridges work with: HP OfficeJet Pro 9010, 9012, 9014, 9015, 9015e, 9016, 9019, 9020, 9022, 9025, 9025e
- 1 Yellow (~1,600 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for workgroups who need dependable performance for professional-quality printing, page after page.
- Depend on Original HP 963XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- 1 Cartridge
£31.51
RRP: £36.99
Inc. VAT £37.82
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 963 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 1600 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 22.92 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | 3JA29AE |
| Country of origin | Singapore |
| Product colour | Black |
| HP segment | Business |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 114 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 126 mm |
| Weight | 60 g |
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 126 mm |
| Package weight | 70 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 170.2 cm |
| Products per pallet | 6000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 120 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet gross weight | 481.4 kg |
| Master (outer) case width | 303 mm |
| Master (outer) case length | 249 mm |
| Master (outer) case height | 156 mm |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.72 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for workgroups who need dependable performance for professional-quality printing, page after page.\nCount on professional-quality documents. Original HP ink cartridges provide impressive reliability for dependable performance, reliable page yields, and durable results.[3] Print business documents that combine vibrant colours and sharp black text.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.