Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Leather |
| Chair Colour | Black |
| Backrest Height | 700mm |
| Back Width | 530mm |
| Back Height | 700mm |
| Frame | Black |
| Dimensions | 530x520x460mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Manufacturer | The OT Group |
| Leg Colour | Black |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Leg Material | Steel |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 530mm |
| Seat Height | 460mm |
| Seat Depth | 520mm |
| Style | Visitors Chair |
| Warranty | 2 Year |
| Weight | 20.75kg |
| With Arms | Yes |
Product Information
| Brand | Moore |
| Type | Visitor Seating |
Description
Traditional in style, luxurious in feel. This popular range of executive chairs are upholstered in Soft Bonded Leather or fabric with generous cushioning on seat and back
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.