‹ Prev
Next ›
Relay Chair Airmesh Seat Silver Back With Arms OP000116
Non-Returnable
- Airmesh fabric seat cushion
- Soft mesh backrest with stylish design
- Silver accent styling
- Twin lever infinite lock tilt mechanism
- Fold back boomerang arms
- Weight tilt tension control
Select Product Options
Back Colour: Silver
Colour: Black Airmesh
Arms: With Folding Arms
£634.04
Inc. VAT £760.85
Product Details
General Information
| Colour | Black/Silver |
| Material | Mesh |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 480mm |
| Back/Seat Action | Infinite Lock Tilt Mechanism |
| Base Finish | Black/Silver |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 540mm |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Chair Colour | Black/Silver |
| Dimensions | 500x490x460-550mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | OTGroup |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 500mm |
| Seat Height | 460-550mm |
| Seat Colour | Black/Silver |
| Seat Depth | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Warranty | 2 Year |
| Type of Arm | Folding |
| Weight | 15kg |
| With Headrest | No |
| With Arms | Folding Arms |
Product Information
| Brand | Relay |
| Type | Office Chairs |
Description
Chosen time and time again, the Relay is the ever popular mesh operator option. Modern styling with silver and chrome accented base & gas lift and easy fold armrests are complimented by a cool vented backrest design that is finished in a choice of either black or silver breathable mesh that allows you to keep your cool. The Relay makes for a versatile chair for all office environments.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.