‹ Prev
Next ›
Rhino A4 Special Exercise Book 48 Page Ruled Wide 12mm Feint Lines And Margin F12M Light Blue with Tinted Blue Paper (Pack 10) - EX681111B-8
Non-Returnable
- A4 (approx. 297 x 210mm)
- Ruled with 12mm feints and a margin on education-standard tinted paper
- Designed for people suffering from visual stress
- Sturdy and resilient 100% recycled 225gsm manilla cover
- Perfect for home and school
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- Market-leading RHINO brand
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
Select Product Options
Cover Colour: Light Blue
Size: A4
Ruling: F12M
£50.08
Inc. VAT £60.10
Product Details
General Information
| Binding | Stapled |
| Cover Colour | Blue |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| Ruling Colour | Grey & Red |
| No. of Pages | 48 Pages |
| Paper Colour | Blue |
| Paper Grammage | 80gsm |
| Rulings | Feint Ruled & Margin |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Cover Design/Colour | Light Blue |
| Country of Origin | Made in EU |
| Dimensions | 297x210mm |
| Books or Sheets | Books |
| Ruling Description | 12mm Ruled & Margin |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 1.55kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
This high-quality RHINO A4 exercise book comes with 48 tinted pages, each ruled with wide 12mm feints and a margin. With pages suitable for writing on both sides, this exercise book is ideal for making notes. The tinted paper is specially designed with the right shade to help reduce and relieve the symptoms of visual stress, such as tiredness and headaches.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.