Sitall Deluxe Visitor Stool Black Fabric Seat
- High density seat cushion
- Unique saddle seat design
- Balance spherical base
- Self stabilising weighted base
- Ergonomic gas lift height adjustment
- Sit / stand stool to provide excellent posture
- StockCode: 82678DY
Select Product Options
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Back Type | None |
| Chair Colour | Black |
| Dimensions | 340x340x850mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 6 Hours |
| Recommended Weight Limit | 135kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 15kg |
| Seat Width | 320mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Colour | Black |
| Seat Height | 610-860mm |
| Seat Depth | 320mm |
| Style | Stools |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Sitall |
| Type | Office Chairs |
Description
It’s not often a truly unique concept finds its way on to the seating market. Welcome then the Sitall self-balancing stool. It’s appearance is distinctive, its uses versatile. The tri cornered seat on an extra-long reach gas lift is activated by any one of three hidden buttons inset in the seat shell. A range of 595mm to 840mm means the Sitall can be used in conventional seating positions or in more contemporary sit/stand configurations. Upholstered in bright mustard, red or mandarin colours (or an alternative fabric of your choice) the Sitall’s biggest secret sits at the base with an ingenious elastomer sole providing grip and a counter weighted self-stabilizing action. Inspired by the shape of the majestic stingray the Sitall is a uniquely modern and comfortable seating experience.